Deborah Thomson School of Dance Awards!

Here are all of our Awards and Overalls that we have won this year. After months of uncertainty and fair share of struggles due to COVID-19 we are so proud of our dancers for pushing through the challenges and completing such an amazing season after being off for almost 2 years. We couldn’t have asked for a better season! We would love to recognize all of their hard work by displaying their accomplishments earned this competitive season.

2022 COMPETITIONS:

SHOOTING STARS DANCE COMPETITION

INSPIRE DANCE CHALLENGE

ELITE DANCE CHALLENGE

SHOOTING STARS DANCE COMPETITION:

NOVICE OVERALLS:

1ST OVERALL JUNIOR SMALL GROUP: IMAGINE – MINI/JUNIOR LYRICAL

1ST OVERALL JUNIOR DUET/TRIO: STARSTRUCK – VANESSA CUSTODIO & ALLISON TAPIA

3RD OVERALL MINI SOLO: AMAZING GRACE – KHLOE STEWART

3RD OVERALL INTERMEDIATE SOLO: WOMAN’S WORK – DESLYN PHILADELPHIA

PART-TIME/PRE-COMPETITIVE OVERALLS:

1ST OVERALL JUNIOR LARGE GROUP: JAILHOUSE ROCK – JUNIOR TAP

2ND OVERALL JUNIOR LARGE GROUP: PUPPET MASTER – MINI/JUNIOR ACRO

3RD OVERALL LINE/EXTENDED LINE: MAD WORLD – JUNIOR JAZZ

2ND OVERALL INTERMEDIATE DUET/TRIO: I WON’T COMPLAIN – KAYLA KING & ZOEY VELLA

1ST OVERALL SENIOR SOLO & HIGHEST SCORING PRE-COMPETITIVE SOLO: AND I AM TELLING YOU – TALIYAH RICHARDS

4TH OVERALL JUNIOR SOLO: PLEASE – TASJA CARREIRO

COMPETITIVE/ADVANCED COMPETITIVE OVERALLS:

1ST OVERALL PRODUCTION: AM I DREAMING? – COMPANY ACRO

1ST OVERALL JUNIOR SMALL GROUP: AMAZONIA – ACRO SMALL GROUP

1ST OVERALL JUNIOR LARGE GROUP: KATHEDRAL – JUNIOR/INTERMEDIATE ACRO

1ST OVERALL JUNIOR LINE/EXTENDED LINE: HIGHER GROUND – JUNIOR/INTERMEDIATE JAZZ

1ST OVERALL INTERMEDIATE LARGE GROUP: GLITTERING CLOUDS – INTERMEDIATE/SENIOR JAZZ

1ST OVERALL SENIOR LARGE GROUP: PRAYING – SENIOR OPEN

2ND OVERALL PRODUCTION: THIS ISN’T KANSAS! – COMPANY MUSICAL THEATRE

2ND OVERALL JUNIOR LINE/EXTENDED LINE: PALLADIO – JUNIOR ADVANCED ACRO

2ND OVERALL INTERMEDIATE LARGE GROUP: EVERYTIME IT RAINS – INTERMEDIATE/SENIOR LYRICAL

3RD OVERALL JUNIOR LARGE GROUP: HEAVY IN YOUR ARMS – JUNIOR ADVANCED LYRICAL

3RD OVERALL SENIOR SMALL GROUP: ZERO TO HERO – SENIOR MUSICAL THEARE

1ST OVERALL JUNIOR DUET TRIO: ALIKIA – ADAYSIA NJIE, ALYSSA PEDDLE & ADRIANA ROJAS-BADIA

2ND OVERALL JUNIOR DUET TRIO: NEGLECTED SPACE – ADRIANA ROJAS-BADIA & JONATHAN SOUSA

3RD OVERALL SENIOR DUET/TRIO: CHEER FOR CHESS – ALYSSA FAGUNDES & MATTHEW SPARKS

3RD OVERALL 19 & OVER ENTRY: STOLE THE SHOW – ALYSSA FAGUNDES & CYNTHIA GUERAN

1ST OVERALL JUNIOR SOLO & HIGHEST SCORING ADVANCED COMPETITIVE SOLO : LITTLE SUSIE – ADRIANA ROJAS-BADIA

1ST OVERALL 19 & OVER ENTRY: TALKING WITH HEAVEN – CYNTHIA GUERAN

2ND OVERALL INTERMEDIATE SOLO: TAKE HER TO THE MOON – SARA LEADER

2ND OVERALL SENIOR SOLO: STRANGE DAYS – JONATHAN SOUSA

2ND OVERALL 19 & OVER ENTRY: LIPS OF AN ANGEL – CYNTHIA GUERAN

3RD OVERALL SENIOR SOLO: I THINK THAT HE LIKES ME – RACHEL WIEDER

4TH OVERALL INTERMEDIATE SOLO: ALWAYS REMEMBER US THIS WAY – ISABELLA FAGUNDES

4TH OVERALL SENIOR SOLO: IN STATE OF EMERGENCY – JONATHAN SOUSA

5TH OVERALL SENIOR SOLO: BRIDGE OVER TROUBLED WATER – JONATHAN SOUSA

INSPIRE DANCE CHALLENGE: 

1ST OVERALL PRE-COMPETITIVE STUDIO OF THE WEEKEND

3RD OVERALL COMPETITIVE STUDIO OF THE WEEKEND

TOP ACROBATICS 13 & OVER: BRIDGE OVER TROUBLED WATER – JONATHAN SOUSA

TOP JAZZ 13 & OVER: DREAM WEAVER – JONATHAN SOUSA

TOP MUSICAL THEATRE 13 & OVER: THIS ISN’T KANSAS! – COMPANY MUSICAL THEATRE

TOP OPEN 13 & OVER: STRANGE DAYS – JONATHAN SOUSA

TOP SOLOIST 13 & OVER: JONATHAN SOUSA

COSTUME INNOVATION: PUPPET MASTER – MINI/JUNIOR ACRO

CHOREOGRAPHY AWARD: STARSTRUCK – VANESSA CUSTODIO & ALLISON TAPIA

CHOREOGRAPHY AWARD: AMAZONIA – ACRO SMALL GROUP

NOVICE OVERALLS:

1ST OVERALL SMALL FRY SMALL GROUP: FUNKY SPIDERS – MINI JAZZ

2ND OVERALL 12 & UNDER SMALL GROUP: IMAGINE – MINI/JUNIOR LYRICAL

2ND OVERALL LARGE GROUP/LINE: MAD WORLD – JUNIOR JAZZ

3RD OVERALL LARGE GROUP/LINE: PUPPET MASTER – MINI/JUNIOR ACRO

1ST OVERALL 13 & OVER DUET/TRIO: STARSTRUCK – VANESSA CUSTODIO & ALLISON TAPIA

2ND OVERALL INTERMEDIATE SOLO: WOMAN’S WORK – DESLYN PHILADELPHIA

PART-TIME/PRE-COMPETITIVE OVERALLS:

3RD OVERALL 12 & UNDER GROUP: BOOGIE WOOGIE BUGLE BOY – TAP SMALL GROUP

1ST OVERALL DUET/TRIO: I WON’T COMPLAIN – KAYLA KING & ZOEY VELLA

2ND OVERALL DUET/TRIO: QUEEN B’S – DENAJA DIXON & ELYSE WALDROP

3RD OVERALL DUET/TRIO: LOATHING – DENAJA DIXON & RACHEL WIEDER

1ST OVERALL SOLO: AND I AM TELLING YOU – TALIYAH RICHARDS

2ND OVERALL SOLO: PLEASE – TASJA CARREIRO

3RD OVERALL SOLO: SHE NEVER SLEEPS – ALYSSA PEDDLE

COMPETITIVE OVERALLS:

1ST OVERALL LINE/EXTENDED LINE: SEE YOU AGAIN – COMPANY OPEN

1ST OVERALL 12 & UNDER ACRO GROUP: PALLADIO – JUNIOR ADVANCED ACRO

2ND OVERALL 12 & UNDER ACRO GROUP – KATHEDRAL – JUNIOR/INTERMEDIATE ACRO

2ND OVERALL JUNIOR LARGE GROUP: HEAVY IN YOUR ARMS – JUNIOR ADVANCED LYRICAL

2ND OVERALL LINE/EXTENDED LINE: HIGHER GROUND – JUNIOR/INTERMEDIATE JAZZ

3RD OVERALL 13 & OVER LARGE GROUP: AM I DREAMING? – COMPANY ACRO

3RD OVERALL 12 & UNDER ACRO GROUP: AMAZONIA – ACRO SMALL GROUP

2ND OVERALL 12 & UNDER DUET/TRIO: ALIKIA – ADAYSIA NJIE, ALYSSA PEDDLE & ADRIANA ROJAS-BADIA

2ND OVERALL 13 & OVER DUET/TRIO: NEGLECTED SPACE – ADRIANA ROJAS-BADIA & JONATHAN SOUSA

1ST OVERALL SENIOR SOLO: BRIDGE OVER TROUBLED WATER – JONATHAN SOUSA

3RD OVERALL 12 & UNDER ACRO SOLO: LITTLE SUSIE – ADRIANA ROJAS-BADIA

ELITE DANCE CHALLENGE: 

NOVICE OVERALLS:

1ST OVERALL MINI GROUP: FUNKY SPIDERS – MINI JAZZ

1ST OVERALL JUNIOR GROUP: MAD WORLD – JUNIOR JAZZ

1ST OVERALL TEEN GROUP: GLORY – INTERMEDIATE JAZZ

2ND OVERALL JUNIOR GROUP: PUPPET MASTER – MINI/JUNIOR ACRO

3RD OVERALL JUNIOR GROUP: IMAGINE – MINI/JUNIOR LYRICAL

1ST OVERALL TEEN DUET/TRIO: STARSTRUCK – VANESSA CUSTODIO & ALLISON TAPIA

2ND OVERALL TEEN SOLO: WOMAN’S WORK – DESLYN PHILADELPHIA

3RD OVERALL MINI SOLO: AMAZING GRACE – KHLOE STEWART

5TH OVERALL JUNIOR SOLO: SO DAMN BEAUTIFUL – ADAYSIA NJIE

5TH OVERALL TEEN SOLO: PERFECT LIE – NATASHA STEPHENS

6TH OVERALL TEEN SOLO: HALLELUJAH – DENAJA DIXON

7TH OVERALL TEEN SOLO: HOME – HELEN KESHVARI

8TH OVERALL TEEN SOLO: WHEN WILL MY LIFE BEGIN – LILY NOLAN

PART-TIME/PRE-COMPETITIVE OVERALLS:

2ND OVERALL JUNIOR GROUP: BOOGIE WOOGIE BUGLE BOY – TAP SMALL GROUP

1ST OVERALL TEEN DUET/TRIO: i i e e e – NEVAEH DIRUSCIO, DESLYN PHILADELPHIA & NATASHA STEPHENS

3RD OVERALL TEEN DUET/TRIO: I WON’T COMPLAIN – KAYLA KING & ZOEY VELLA

1ST OVERALL SENIOR SOLO & TITLE WINNER: AND I AM TELLING YOU – TALIYAH RICHARDS

3RD OVERALL SENIOR SOLO: ENDANGERED SPECIES – SIERRA SCOTT

3RD OVERALL JUNIOR SOLO: DOLLHOUSE – ALYSSA PEDDLE

4TH OVERALL TEEN SOLO: PLEASE – TASJA CARREIRO

7TH OVERALL SENIOR SOLO: THE STORY – ALYSSA FAGUNDES

8TH OVERALL TEEN SOLO: PSYCHOBABBLE – NEVAEH DIRUSCIO

10TH OVERALL SENIOR SOLO: I’LL BE SEEING YOU – EESHIKA KALOTY

10TH OVERALL TEEN SOLO: I CAN HEAR THE BELLS – ZOEY VELLA

COMPETITIVE OVERALLS:

1ST OVERALL JUNIOR LINE/EXTENDED LINE: HIGHER GROUND – JUNIOR/INTERMEDIATE JAZZ

1ST OVERALL TEEN LINE/EXTENDED LINE: SEE YOU AGAIN – COMPANY OPEN

2ND OVERALL JUNIOR LINE/EXTENDED LINE: PALLADIO – JUNIOR ADVANCED ACRO

2ND OVERALL SENIOR LARGE GROUP: GLITTERING CLOUDS – INTERMEDIATE/SENIOR JAZZ

3RD OVERALL JUNIOR SMALL GROUP: AMAZONIA – ACRO SMALL GROUP

3RD OVERALL JUNIOR LARGE GROUP: KATHEDRAL – JUNIOR/INTERMEDIATE ACRO

3RD OVERALL SENIOR LARGE GROUP: EVERYTIME IT RAINS – INTERMEDIATE/SENIOR LYRICAL

1ST OVERALL JUNIOR DUET/TRIO: ALIKIA – ADAYSIA NJIE, ALYSSA PEDDLE & ADRIANA ROJAS-BADIA

6TH OVERALL JUNIOR SOLO: LITTLE SUSIE – ADRIANA ROJAS-BADIA

8TH OVERALL SENIOR SOLO: BRIDGE OVER TROUBLED WATER – JONATHAN SOUSA

Congratulations dancers on all that you have accomplished this season! We are so proud! Get ready for next year!!!

PREVIOUS YEARS COMPETITIONS & OVERALLS:

2019 COMPETITIONS:

Inspire Dance Challenge

Believe Dance Competition (Orillia)

Believe Dance Competition (Brockville)

INSPIRE DANCE CHALLENGE: 

1st Overall Pre-Competitive Studio of the Weekend!

3rd Overall Competitive Studio of the Weekend!

Top Acrobatics: Sound of Silence – Cynthia Gueran

Costume Innovation: Avaleria – Intermediate/Senior Acro

Choreography Award: Twas the Fright Before Christmas – Production

NOVICE OVERALLS:

1st Junior/Intermediate Group – Surprise

2nd Small Fry Group – Follow the Leader

3rd Junior/Intermediate Group – Castle

1st Intermediate Solo – Roxie – Olivia Sgambelluri

1st Junior Solo – Light – Emily Hemeon

3rd Small Fry Solo – Music Box Dancer – Alyssa Peddle

PART-TIME/PRE-COMPETITIVE OVERALLS:

1st Junior Large Group – Magical Night

1st Small Fry Group – Strength and Honour

2nd Small Fry Group – Showgirls

3rd Small Fry Group – Hard Knock Life

2nd Intermediate Duet Trio – Mama I’m A Big Girl Now – Chanelle Hylton, Emma Ferreira & Olivia Sgambelluri

2nd Small Fry Duet Trio – Glam – Tasja Carreiro, Alessia Claydon & Sophia Sgro

3rd Intermediate Duet Trio – All That Jazz – Sierra Scott & Olivia Sgambelluri

3rd Junior Duet Trio – Halo – Isabella Fagundes & Emily Hemeon

1st Small Fry Solo – Jeux D’eau – Adriana Rojas-Badia

1st Intermediate Solo – Hell Nah – Chanelle Hylton

2nd Intermediate Solo – I Will Always Love You – Taliyah Richards

3rd Senior Solo – I Hate Men – Alyssa Fagundes

COMPETITIVE OVERALLS:

2nd 12 & Under Large Group/Line/Production – Praying

2nd 13 & Over Large Group/Line/Production – Twas the Fright Before Christmas

2nd 12 & Under Duet Trio – Moonlight Tale – Adriana Rojas-Badia & Jonathan Sousa

3rd 13 & Over Duet Trio – Lovely – Kaylie Sorrie & Jonathan Sousa

1st Intermediate Solo – Weight In Gold – Kaylie Sorrie

2nd Intermediate Solo – Amazonia – Jonathan Sousa

3rd Intermediate Solo – Feeling Good – Kaylie Sorrie

3rd Senior Solo – Sound of Silence – Cynthia Gueran

BELIEVE DANCE COMPETITION 1 (ORILLIA):

Most Entertaining of the Weekend – Twas the Fright Before Christmas – Production

NOVICE OVERALLS:

Top Score Jazz 11 & Under – Follow the Leader

Top Score Musical Theatre 11 & Under – Maybe – Elena Zamora

Top Score Open 11 & Under – Rise Up – Christina Lahey

Top Score Tap 11 & Under – Hit the Road Jack

Top Score Acro 12 & Over – River – Juliana Cava

Top Score Ballet – 12 & Over – Light – Emily Hemeon

Top Score Contemporary 12 & Over – State of Emergency – Emily Hemeon

Top Score Musical Theatre 12 & Over – So Much Better – Emma Ferreira

Top Score Open 12 & Over – Carousel – Emily Hemeon

1st Mini Group – Follow the Leader

1st Junior Group – Surprise

2nd Junior Group – Castle

2nd Mini Duet Trio – Working Day & Night – Denaja Dixon, Mya Pindar & Elyse Waldrop

3rd Junior Duet Trio – Twilight – Kayla King, Natasha Stephens & Zoey Vella

1st Mini Solo – Music Box Dancer – Alyssa Peddle

2nd Junior Solo – Maybe – Elena Zamora

3rd Junior Solo – Sparkling Diamonds – Elena Zamora

PART-TIME/PRE-COMPETITIVE OVERALLS:

Top Score Acro 11 & Under – Jeux D’eau – Adriana Rojas-Badia

Top Score Musical Theatre 12 & Over – Hell Nah – Chanelle Hylton

Top Score Open 12 & Over – I Will Always Love You – Taliyah Richards

Top Score Song & Dance 12 & Over – All That Jazz – Sierra Scott & Olivia Sgambelluri

2nd Intermediate Duet Trio – Mama I’m A Big Girl Now – Chanelle Hylton, Emma Ferreira & Olivia Sgambelluri

1st Mini Solo – Jeux D’eau – Adriana Rojas-Badia

1st Senior Solo – Hell Nah – Chanelle Hylton

2nd Senior Solo – I Will Always Love You – Taliyah Richards

COMPETITIVE OVERALLS:

Top Score Lyrical 11 & Under – Happy Endings

Top Score Musical Theatre 11 & Under – Stepsisters’ Lament – Simone Boshnakov & Riley Sorrie

Top Score Open 11 & Under – Starstruck – Aryana Colmenares-Garrido & Chiara Dichio

Top Score Musical Theatre 12 & Over – I’m A Stalker – Matthew Sparks

Top Score Song & Dance 12 & Over – Oh So Quiet – Sierra Scott

1st Junior Large Group – Happy Endings

3rd Intermediate Small Group – Avaleria

3rd Senior Small Group – You Should See Me In A Crown

1st Junior Duet Trio – Moonlight Tale – Adriana Rojas-Badia & Jonathan Sousa

2nd Senior Duet Trio – Medicine – Jillian Lee & Kaylie Sorrie

2nd Junior Duet Trio – Starstruck – Aryana Colmenares-Garrido & Chiara Dichio

3rd Intermediate Duet Trio – Lovely – Kaylie Sorrie & Jonathan Sousa

3rd Junior Duet Trio – Stepsisters Lament – Simone Boshnakov & Riley Sorrie

BELIEVE DANCE COMPETITION 2 (BROCKVILLE)

Eye Catching Costume of the Weekend – Big Noise from Winnetka – Small Group A

NOVICE OVERALLS:

Top Score Acro 11 & Under – Music Box Dancer – Alyssa Peddle

Top Score Musical Theatre 11 & Under – Maybe – Elena Zamora

Top Score Acro 12 & Over – River – Juliana Cava

Top Score Ballet 12 & Over – Light – Emily Hemeon

Top Score Contemporary 12 & Over – State of Emergency – Emily Hemeon

Top Score Jazz 12 & Over – Addicted to Love – Dylann Richard

Top Score Open 12 & Over – Carousel – Emily Hemeon

1st Junior Group – Surprise

3rd Mini Group – Follow the Leader

3rd Junior Group – Hit the Road Jack

1st Mini Duet Trio – Working Day & Night – Denaja Dixon, Mya Pindar & Elyse Waldrop

1st Junior Duet Trio – Twilight – Kayla King, Natasha Stephens & Zoey Vella

1st Mini Solo – Music Box Dancer – Alyssa Peddle

2nd Junior Solo – Maybe – Elena Zamora

2nd Intermediate Solo – River – Juliana Cava

3rd Junior Solo – Sparkling Diamonds – Elena Zamora

PART-TIME/PRE-COMPETITIVE OVERALLS:

Top Score Acro 11 & Under – Jeux D’eau – Adriana Rojas-Badia

Top Score Jazz 11 & Under – Lips Are Movin’ – Paris Luis

Top Score Lyrical 11 & Under – See You Again – Isabella Fagundes

Top Score Open 11 & Under – Nothing’s Right

Top Score Musical Theatre 12 & Over – Hell Nah – Chanelle Hylton

Top Score Open 12 & Over – I Will Always Love You – Taliyah Richards

Top Score Song & Dance 12 & Over – All that Jazz – Sierra Scott & Olivia Sgambelluri

2nd Junior Group – Magical Night

3rd Junior Group – Showgirls

1st Intermediate Duet Trio – Mama I’m A Big Girl Now – Chanelle Hylton, Emma Ferreira & Olivia Sgambelluri

2nd Intermediate Duet Trio – All That Jazz – Sierra Scott & Olivia Sgambelluri

2nd Junior Duet Trio – When She Loved Me – Alyssa Peddle & Rachel Wieder

3rd Junior Duet Trio – Halo – Isabella Fagundes & Emily Hemeon

1st Mini Solo – Jeux D’eau – Adriana Rojas-Badia

2nd Senior Solo – Hell Nah – Chanelle Hylton

2nd Junior Solo – See You Again – Isabella Fagundes

3rd Mini Solo – When I Grow Up – Addison Czata

3rd Junior Solo – Lips Are Movin’ – Paris Luis

COMPETITIVE OVERALLS:

Top Score Musical Theatre 11 & Under – Stepsister’s Lament – Simone Boshnakov & Riley Sorrie

Top Score Acro 12 & Over – Sound of Silence – Cynthia Gueran

Top Score Musical Theatre 12 & Over – I’m A Stalker – Matthew Sparks

Top Score Open 12 & Over – Leave A Light On – Cynthia Gueran

Top Score Song & Dance 12 & Over – Oh So Quiet – Sierra Scott

1st Intermediate Small Group – Avaleria

2nd Intermediate Large Group – The Greatest Show

2nd Senior Small Group – You Should See Me In A Crown

3rd Intermediate Large Group – Elastic Heart

3rd Intermediate Small Group – Praise the Lord

1st Junior Duet Trio – Moonlight Tale – Adriana Rojas-Badia & Jonathan Sousa

3rd Intermediate Duet Trio – Lovely – Kaylie Sorrie & Jonathan Sousa

1st Senior Solo – Leave A Light On – Cynthia Gueran

2018 COMPETITIONS:

This Is It Dance Competition

Believe Dance Competition

Rhythm Dance

THIS IS IT:

3rd Overall Studio of the Weekend!

NOVICE OVERALLS:

1st Musical Theatre – Omigod You Guys – Chanelle Hylton, Emma Ferreira & Olivia Sgambelluri

4th Junior Solo/Duet/Trio – The Gypsies – Tasja Carreiro & Emily Hemeon

1st Mini Solo/Duet/Trio – Better When I’m Dancing – Addison Czata

1st Novice Acro – Once Upon a Dream – Adriana Rojas-Badia

PART TIME OVERALLS:

1st Mini Group – Masquerade

1st Junior Large Group – JUMP

2nd Acro – Nightmare

1st Musical Theatre – Gaston – Emilia Frias & Matthew Sparks

1st Intermediate Duet Trio – The Subway Shuffle – Sarah Casha & Matthew Sparks

2nd Junior Solo – Sparkling Diamonds – Aryana Colmenares-Garrido

3rd Senior Solo/Duet/Trio – Bal de Vienne – Alexandra Power

COMPETITIVE OVERALLS:

1st Intermediate/Senior Acro – Extraction of Beauty

1st Mini/Junior Acro – Palladio

1st Junior Small Group – Boogie Woogie Bugle Boy

2nd Intermediate/Senior Acro – Bitter Earth – Kaylie Sorrie & Jonathan Sousa

2nd Senior Duet Trio – Fiddle Me This – Adriana Dylewski & Cynthia Gueran

2nd Intermediate Duet Trio – The Eternal Vow – Kaylie Sorrie & Rachel Wieder

3rd Junior Duet Trio – Wicked Little Girls – Sara Leader & Alyssa Santos

3rd Intermediate/Senior Acro – Wrath – Jonathan Sousa

2nd Intermediate Solo – To Build A Home – Jonathan Sousa

3rd Intermediate Solo – Tears of an Angel – Kaylie Sorrie

6th Intermediate Solo – If I Ain’t Got You – Taliyah Richards

BELIEVE DANCE:

NOVICE OVERALLS:

Top Score Acro 11 & Under – Once Upon a Dream – Adriana Rojas-Badia

Top Score Character Ballet 11 & Under – The Gypsies – Tasja Carreiro & Emily Hemeon

Top Score Lyrical 11 & Under – You Are My Sunshine – Isabella Fagundes

Top Score Ballet 12 & Over – The Young Princess – Kathrine Hiraman

Top Score Musical Theatre 12 & Over – Omigod You Guys – Chanelle Hylton, Emma Ferreira & Olivia Sgambeluri

1st Intermediate Duet Trio – Omigod You Guys – Chanelle Hylton, Emma Ferreira & Olivia Sgambeluri

3rd Mini Duet Trio – Alegria – Adriana Rojas-Badia & Elyse Waldrop

1st Mini Solo – Once Upon A Dream – Adriana Rojas-Badia

3rd Junior Solo – You Are My Sunshine – Isabella Fagundes

PART TIME OVERALLS:

Top Score Open 11 & Under – Sparkling Diamonds – Aryana Colmenares-Garrido

Top Score Ballet 12 & Over – Bal de Vienne – Alexandra Power

Top Score Musical Theatre 12 & Over – Gaston – Emilia Frias & Matthew Sparks

Highest Mark Junior Extended Line – Nightmare

1st Mini Duet Trio – Ship Shape – Chiara Dichio & Elena Zamora

2nd Intermediate Duet Trio – Gaston – Emilia Frias & Matthew Sparks

2nd Mini Duet Trio – Eyes of the Dragon – Shelayne Bowen, Tasja Carreiro & Chiara Dichio

2nd Mini Solo – Twilight – Chiara Dichio

COMPETITIVE OVERALLS:

Top Score Acro 11 & Under – Palladio

Top Score Musical Theatre 12 & Over – Kindergarten Love Song – Alyssa Santos

1st Junior Large Group – Palladio

2nd Junior Small Group – Land of Confusion

2nd Intermediate Large Group – Game of Survival

3rd Intermediate Large Group – Mad World

1st Intermediate Duet Trio – Bitter Earth – Kaylie Sorrie & Jonathan Sousa

2nd Junior Duet Trio – Wicked Little Girls – Sara Leader & Alyssa Santos

2017 COMPETITIONS:

Breakthru Dance Challenge

Believe Dance Competition

Fever International Dance Championships

BREAKTHRU DANCE CHALLENGE:

Creative Concept – Time Crash – Company Acro

NOVICE OVERALLS

Highest Overall Novice Jazz – Wild, Wild, West

Highest Novice Mark of the Weekend – Wild, Wild, West

1st Mini Large Group – Wild, Wild, West

1st Junior Line/Extended Line – Workin’ Day and Night

2nd Junior Line/Extended Line – Circus Circus

2nd Mini Duet Trio – Hey Mickey – Addison Czata, Sara Leader & Sophia Sgro

MINOR OVERALLS (PART-TIME):

2nd Senior Solo – Unsteady – Brianna Dunkerley

3rd Junior Solo – Monkey – Riley Sorrie

MAJOR OVERALLS (COMPETITIVE):

2nd Intermediate Small Group – Kathedral

2nd Intermediate Line/Extended Line – Ready or Not

3rd Intermediate Large Group – Time Crash

3rd Junior Small Group – Nutz House

3rd Junior Line/Extended Line – Puppet Master

3rd Senior Large Group – Suavementé

3rd Junior Duet Trio – Alikia – Kaylie Sorrie & Jonathan Sousa

3rd Intermediate Duet Trio – Piece By Piece – Alyssa Fagundes & Cynthia Gueran

3rd Senior Duet Trio – Home – Adriana Dylewski & Cynthia Gueran

3rd Senior Solo – Moonlight Tale – Cynthia Gueran

BELIEVE DANCE:

NOVICE OVERALLS:

Top Score Open 11 & Under – The Garden – Chiara Dichio

1st Mini Group – Wild, Wild, West

1st Mini Duet Trio – Hey Mickey – Addison Czata, Sara Leader & Sophia Sgro

2nd Junior Duet Trio – When I Grow Up – Aryana Colmenares-Garrido, Chiara Dichio & Leigha Matthews

3rd Junior Duet Trio – Conga – Emily Pastura, Zoey Vella & Elena Zamora

PART-TIME OVERALLS:

Top Score Acro 11 & Under – Hope Is On the Way – Isabella Fagundes & Riley Sorrie

Top Score Open 11 & Under – Wake Me Up – Makayla Brittles

Top Score Lyrical 12 & Over – And I’m Telling You – Taliyah Richards

Highest Mark Junior Extended Line – Workin Day N’ Night

2nd Mini Duet Trio – When I Grow Up – Aryana Colmenares-Garrido, Chiara Dichio & Leigha Matthews

2nd Junior Duet Trio – Hope is on the Way – Isabella Fagundes & Riley Sorrie

3rd Mini Duet Trio – Conga – Emily Pastura, Zoey Vella & Elena Zamora

1st Intermediate Solo – And I’m Telling You – Taliyah Richards

COMPETITIVE OVERALLS:

Top Score Lyrical 11 & Under – Butterfly Kisses

Top Score Open 11 & Under – 99 Red Balloons – Alyssa Santos

1st Junior Large Group – Puppet Master

2nd Intermediate Large Group – Ready or Not

3rd Senior Large Group – Suavementé

1st Junior Duet Trio – Alikia – Kaylie Sorrie & Jonathan Sousa

FEVER:

Top Routine of the Studio – Kathedral – Intermediate/Senior Acro

Hot Performance: Musical Theatre – Fixer Upper – Junior Musical Theatre

ALL OVERALLS:

1st Novice Junior Line/Ext Line – Working Day N’ Night

5th Novice Mini Large Group – Wild, Wild, West

5th Junior Line/Ext Line – Puppet Master

4th Junior Duet Trio – Hope Is On the Way – Isabella Fagundes & Riley Sorrie

1st Intermediate Solo – Ain’t No Other – Taliyah Richards

1st Adult Solo – To Build a Home – Xena Arvanitis

3rd Junior Solo – Wake Me Up – Makayla Brittles

4th Senior Solo – Heavy In Your Arms – Jillian Lee

5th Junior Solo – Monkey – Riley Sorrie

5th Senior Solo – Unsteady – Brianna Dunkerley

STUDIO’S HIGHEST SCORING GROUPS BY AGE DIVISION & DANCE OFF CONTESTANTS:

JUNIOR – Butterfly Kisses – Junior Lyrical

INTERMEDIATE – Kathedral – Intermediate/Senior Acro

SENIOR – Suavementé – Senior Jazz

TOP 10 GROUPS OF THE STUDIO:

1: Working Day N’ Night – Mini Jazz

2: Kathedral – Intermediate/Senior Acro

3: Time Crash – Company Acro

4: Ready or Not – Company Open

5: Suavementé – Senior Jazz

6: Puppet Master – Junior/Intermediate Acro

7: Butterfly Kisses – Junior Lyrical

8: Castle – Contemporary

9: Fixer Upper – Junior Musical Theatre

10: Circus Circus – Mini Acro

2016 COMPETITIONS:

En Pointe & Just Dance

Dance Odyssey

Believe Dance Competition

EN POINTE & JUST DANCE:

NOVICE & PART TIME OVERALLS:

Overall Novice Soloist – Falling In Love With You – Melinda Mauro

1st Part-Time Group – Flawless Victory

2nd Novice Group – Maria

COMPETITIVE OVERALLS:

1st Intermediate Large Group/Line – Pandora

2nd Intermediate Large Group/Line – See You Again

2nd Intermediate Duet Trio – I Love My Lips – Emilia Frias & Matthew Sparks

DANCE ODYSSEY:

NOVICE OVERALLS:

2nd Senior Solo – Falling In Love With You – Melinda Mauro

3rd Senior Solo – Rain Don’t Last – Jayleen Scarlett

COMPETITIVE OVERALLS

2nd Intermediate Group – Once Upon a Time

3rd Intermediate Line/Extended Line – See You Again

1st Intermediate Duet Trio – I Love My Lips – Emilia Frias & Matthew Sparks

2nd Intermediate Duet Trio – Masquerade Waltz – Olivia Andrew-Persaud & Alexandra Power

3rd Intermediate Duet Trio – Still Life – Sarah Casha, Emilia Frias & Matthew Sparks

1st Junior Solo – The Warrior – Jonathan Sousa

2nd Intermediate Soloist – The Best Part of Waking Up – Emilia Frias

3rd Intermediate Soloist – In Summer – Matthew Sparks

BELIEVE DANCE:

Cool Concept of the Weekend – Pandora – Company Acro

NOVICE OVERALLS:

Top Score Acro 11 & Under – Atamaja – Kaylie Sorrie

Top Score Lyrical 11 & Under – Wild Horses – Kaylie Sorrie

Top Score Open 11 & Under – Psychobabble – Ciarah Scarlett

3rd Mini Group – Maria

1st Junior Solo – Atamaja – Kaylie Sorrie

2nd Junior Solo – Wild Horses – Kaylie Sorrie

COMPETITIVE OVERALLS:

Top Score Acro 11 & Under – The Warrior – Jonathan Sousa

Top Score Ballet 11 & Under – Mock Morris – Kaylie Sorrie & Rachel Wieder

Top Score Open 11 & Under – Sparkling Diamonds – Alyssa Santos

Top Score Tap 11 & Under – I Got Rhythm – Sara Leader

Top Score Acro 12 & Over – Pandora

1st Junior Small Group – Masquerade

1st Junior Large Group – Eyes of A Dragon

2nd Junior Small Group – Tainted Love

2nd Intermediate Small Group – Once Upon A Time

2nd Intermediate Large Group – Pandora

2nd Junior Duet Trio – Crazy – Sara Leader & Alyssa Santos

2nd Junior Solo – The Warrior – Jonathan Sousa

2015 COMPETITIONS:

Dancefest

Believe Dance Competition

Dance Odyssey

BELIEVE DANCE:

Most Entertaining of the Weekend – Nightmare

NOVICE OVERALLS:

Top Score Lyrical 11 & Under – Best Friend – Rachel Wieder

Top Score Open 11 & Under – Hallelujah – Taliyah Richards

Top Score Jazz 12 & Over – Message In A Bottle – Olivia Zomparelli

Top Score Open 12 & Over – 2:00 AM – Cynthia Gueran

2nd Intermediate Solo – 2:00 AM – Cynthia Gueran

COMPETITIVE OVERALLS:

Top Score Character Ballet 11 & Under – Katnip – Danielle Millet

Top Score Jazz 11 & Under – Crazy – Danielle Millet & Taliyah Richards

Top Score Tap 11 & Under – Rooster Swag – Matthew Sparks

Top Score Acro 12 & Over – Ramalama

Top Score Musical Theatre 12 & Over – Freaks

1st Mini Small Group – Ladybugs

1st Junior Large Group – Nightmare

1st Intermediate Large Group – Song Writer

2nd Intermediate Large Group – Sound of Silence

3rd Intermediate Small Group – Ramalama

3rd Junior Small Group – The Proposal

2nd Junior Duet Trio – Crazy – Danielle Millet & Taliyah Richards

2nd Junior Solo – Jungle Madness – Jonathan Sousa

3rd Junior Solo – Rooster Swag – Matthew Sparks

3rd Mini Solo – Betty Boop – Sara Leader

DANCE ODYSSEY:

Choreography Award – Nightmare – Junior Advanced Acro

NOVICE OVERALLS:

1st Junior Solo – Hallelujah – Taliyah Richards

1st Intermediate Solo – 2:00 AM – Cynthia Gueran

1st Senior Solo – Taylor the Latte Boy – Jada Phillips

2nd Junior Solo – Saviour – Rachel Wieder

2nd Intermediate Solo – On the Steps of the Palace – Emily Mauro

3rd Junior Solo – Best Friend – Rachel Wieder

3rd Intermediate Solo – Is This the Day – Alyssa Fagundes

COMPETITIVE OVERALLS:

1st Intermediate Group/Line – Ramalama

3rd Junior Group/Line – Song Writer

3rd Mini Group/Line – The Proposal

1st Junior Duet Trio – Crazy – Danielle Millet & Taliyah Richards

2nd Intermediate Duet Trio – Breathe Me – Olivia Andrew-Persaud, Cynthia Gueran & Alexandra Power

1st Mini Solo – Jungle Madness – Jonathan Sousa

2014 COMPETITIONS:

Attitude Dance Challenge

En Pointe & Just Dance

Kick It Up Dance Competition

Kick It Up Virtual Finals

ATTITUDE DANCE CHALLENGE:

3rd Overall Studio of the Weekend!

NOVICE OVERALLS:

1st Group – I Want Candy

1st Solo – Strength and Honor – Jonathan Sousa

4th Solo – State of Emergency – Nicole Deguzman

5th Solo – Rockin Robin – Sara Leader

6th Solo – Spanish Flair – Cori Manson

10th Solo – Material Girl – Monika Mancini

1st Duet Trio – Distortion – Elizabeth Goldbeck, Lauren Peet & Melanie Ryan

2nd Duet Trio – Dance Apocaliptic – Melinda Mauro & Jessica Wilson

3rd Duet Trio – Big Bad Wold – Chase Andrade & Samaya Hodge

4th Duet Trio – Surprise – Monika Mancini & Taliyah Richards

PART-TIME OVERALLS:

1st Group – Time Crash

4th Group – Mad World

2nd Solo – I Think He Really Likes Me – Hazel Mendham

8th Solo – Friend Like Me – Emilia Frias

10th Solo – Heaven – Nicole Vause

2nd Duet Trio – If I Didn’t Have You – Emily Mauro & Hazel Mendham

6th Duet Trio – Doctor’s In – Emilia Frias & Matthew Sparks

7th Duet Trio – Marry the Man – Hazel Mendham & Katia Sist

COMPETITIVE OVERALLS:

2nd Group – Magic 98.9

10th Group – Midnight Carnival

5th Solo – Alikia – Isabella Clark

5th Duet Trio – Walk the Plank – Isabella & Katie Clark

7th Duet Trio – Medicine – Kara Butler & Maiya Ebron

9th Duet Trio – Mary Did You Know? – Alyssa Brightman, Kate Clark & Madison Henderson

10th Duet Trio – Riot Rhythm – Sara Langdon & Emmerly Tinglin

KICK IT UP:

3rd Overall Studio of the Weekend!

Titanium Club Members (95.00+):

Magic 98.9 – Senior Hip Hop

Isabella Clark – Alikia

Isabella & Katie Clark – Walk the Plank

Emmerly Tinglin – Flawless

Malik Williams – Hit-N-Go

KICK IT UP VIRTUAL FINALS (OVER 7000 ENTRIES):

5th Overall Best Costume: The Exquisite Glaciers of Insanity

6th Overall Production: The Exquisite Glaciers of Insanity

7th Overall Competitive Duet Trio 13 & Over: Walk the Plank – Isabella & Katie Clark

8th Overall Pre-Competitive Large/Extended Groups 13 & Over: Mad World

3rd Overall Pre-Competitive Duet Trio 13 & Over: Marry the Man Today – Hazel Mendham & Katia Sist

2013 COMPETITIONS:

Attitude Dance Challenge

Terpsichore Dance Celebration: Dance Starz

Kick It Up Dance Competition

Kick It Up Virtual Finals

KICK IT UP:

2nd Overall Studio of the Weekend!

Titanium Club Members (95.00+):

Legend of the Deadly Deception – Production (95.73)

Isabella Clark – Once Upon A Time (95.00)

KICK IT UP VIRTUAL FINALS (OVER 7000 ENTRIES):

4th Overall Best Costume: FIRE!

1st Overall Production: Legend of the Deadly Deception

6th Overall Competitive Soloist 12 & Under: Once Upon a Time – Isabella Clark

3rd Overall Pre-Competitive Large/Extended Groups 13 & Over: Nightmare

9th Overall Pre-Competitive Small Group 12 & Under: Sweet Georgia Brown

2nd Overall Novice Large/Extended Groups 12 & Under: Arachnoids

1st Overall Novice Duet Trio 13 & Over: Let It Go – Emily Mitri & Reilly Sousa

2012 COMPETITIONS:

Terpsichore Dance Celebration: Dance Starz

Northern Stars Dance Competition

Kick It Up Dance Competition

Kick It Up Virtual Finals

DANCE STARZ:

NOVICE OVERALLS:

1st 13 & Over Solo – Pink Friday – Kaylee Scott

8th 12 & Under Solo – Little Bitty Pretty One – Julia Ragno

PRE COMPETITIVE OVERALLS:

1st Junior Large Group – Am I Dreaming?

1st 12 & Under Group – Grace

1st 12 & Under Solo – Rock n’ Roll Beethoveen – Allison Cruise

1st 13 & Over Solo – Atamaja – Katherine Silva

COMPETITIVE OVERALLS:

Highest Score of the Weekend – Time Crash – Senior Acro

1st Overall Production – Ghost Brigades Power of Darkness

1st Senior Small Group – Amazonia

1st Intermediate Large Group – Time Crash

1st Junior Small Group – Strength & Honour

1st Musical Theatre – The Four Seasons

1st Junior Solo – Kunda Taye – Isabella Clark

4th Senior Solo – The Rose – Christina Baxter

9th Junior Solo – Consequence of Sound – Emmerly Tinglin

10th Intermediate Solo – Rain – Jana Radosavljevic

NORTHERN STARS:

NOVICE OVERALLS:

3rd 12 & Under Duet Trio – Land of a Thousand Dances – Lauren Peet & Tianna Williams

2nd 13 & Over Solo – Pink Friday – Kaylee Scott

PRE COMPETITIVE OVERALLS:

1st 12 & Under Small Group – Grace

3rd 12 & Under Large Group – Am I Dreaming?

4th 12 & Under Large Group – Rhythm of the Night

5th 12 & Under Large Group – Here On Who

3rd 12 & Under Solo – I Want It Now – Aliyah Mancini

4th 12 & Under Solo – This Will Be – Alessia Ragno

1st 13 & Over Solo – Atamaja – Katherine Silva

2nd 13 & Over Solo – Awakening – Malik Williams

5th 13 & Over Solo – Woman’s Work – Cassie Lavelle

COMPETITIVE OVERALLS:

1st Overall Production – Ghost Brigades Power of Darkness

1st 19 & Over Entry – What Is Love?

2nd 13 & Over Group – Woe Be

3rd 13 & Over Group – Time Crash

5th 13 & Over Group – Amazonia

1st 12 & Under Duet Trio – Gorgeous – Sara Langdon & Emmerly Tinglin

2nd 19 & Over Entry – It’s Like That – Amy, Christina & Dave Baxter

4th 13 & Over Duet Trio – Gotta Have It – Christina Baxter & Rebecca Rausch

1st 12 & Under Solo – Kunda Taye – Isabella Clark

3rd 12 & Under Solo – I Wanna Hold Your Hand – Sara Langdon

3rd 19 & Over Entry – Just Like Heaven – Alexis Richter

5th 13 & Over Solo – The Diary – Kate Clark

KICK IT UP:

1st Overall Studio of the Weekend!

Highest Score of the Weekend 12 & Under – Strength & Honour – Intermediate Acro (95.46)

Highest Score of the Weekend 13 & Over – Ghost Brigades Power of Darkness (98.12)

NOVICE OVERALLS:

2nd Junior/Intermediate Duet Trio – Land of a Thousand Dances – Lauren Peet & Tianna Williams

1st Cutie/Small Fry Solo – Little Bitty Pretty One – Julia Ragno

2nd Junior/Intermediate Solo – Pink Friday – Kaylee Scott

PRE COMPETITIVE OVERALLS:

1st Cutie/Small Fry Group – Working on the Railroad

1st Junior Small Group – Grace

1st 12 & Under Large Group – Am I Dreaming?

2nd Junior Small Group – Lazy Days

2nd 12 & Under Large Group – Rhythm of the Night

3rd 12 & Under Large Group – Calling All the Monsters

1st 12 & Under Duet Trio – Hit Me With A Hot Note – Olivia Peet & Alessia Ragno

3rd 12 & Under Duet Trio – Hey Mickey – Sarah Casha, Emilia Frias & Marina Oliveira

1st Intermediate Solo – Atamaja – Katherine Silva

1st Senior Solo – Awakening – Malik Williams

2nd Junior Solo – This Will Be – Alessia Ragno

3rd Senior Solo – I’ve Got Rhythm – Hillary Cruise

COMPETITIVE OVERALLS:

Highest Overall Production – Ghost Brigades Power of Darkness

1st Small Group – Amazonia

1st Large Group – Time Crash

1st Musical Theatre Group – Me Ol’ Bamboo

2nd Small Group – Strength & Honour

3rd Small Group – Woe Be

3rd Large Group – Between Two Lungs

3rd Musical Theatre Group – The Four Seasons

1st Musical Theatre Duet Trio – Beach Beauties – Amy & Christina Baxter

1st Junior Duet Trio – Gorgeous – Sara Langdon & Emmerly Tinglin

2nd Musical Theatre Duet Trio – New Girl In Town – Allison Cruise, Andrea Mustica & Nicole Vause

2nd Junior Duet Trio – Kunya – Brianna Dunkerley & Maiya Ebron

2nd Intermediate/Senior Duet Trio – Pachelbel – Alyssa Brightman, Kate Clark & Hillary Cruise

3rd Junior Duet Trio – Pac Man – Kara Butler, Maiya Ebron & Madison Hykoski

3rd Musical Theatre Duet Trio – Brother for Sale – Emilia Frias & Hailey Stuart

3rd Intermediate/Senior Duet Trio – Gotta Have It – Christina Baxter & Rebecca Rausch

1st Junior Solo – Kunda Taye – Isabella Clark

1st Intermediate Solo – Rain – Jana Radosavljevic

1st Senior Solo – Isolated – Christina Baxter

1st Musical Theatre Solo – I Am Aldolpho – Christina Baxter

2nd Junior Solo – Strange World – Sara Langdon

2nd Intermediate Solo – More Than You’ll See – Kate Clark

3rd Junior Solo – Best Friend – Emmerly Tinglin

3rd Intermediate Solo – Is This the Day – Madison Henderson

Titanium Club Members (95.00+):

Ghost Brigades Power of Darkness – Production (98.12)

Time Crash – Senior Acro (96.51)

Strength & Honour – Intermediate Acro (95.46)

Amazonia – Acro Small Group (97.64)

Woe Be – Senior Lyrical (95.00)

Christina Baxter – Isolated (96.31)

Christina Baxter – The Rose (95.77)

Katherine Silva – Atamaja (95.30)

Isabella Clark – Kunda Taye (95.18)

KICK IT UP VIRTUAL FINALS:

1st Overall Studio of the Year! Out of 150 Studios Across Canada

1st Overall Production of the Year – Ghost Brigades Power of Darkness

1st Overall Competitive 12 & Under Small Group of the Year – Strength & Honour

1st Overall Competitive 13 & Over Small Group of the Year – Amazonia

1st Overall Pre-Competitive 13 & Over Solo of the Year – Atamaja – Katherine Silva

2011 COMPETITIONS:

Lets Get Loud Dance Competition

Northern Stars Dance Competition

Kick It Up Dance Competition

2010 COMPETITIONS:

Raising Thunder Dance Competion

Terpsichore Dance Celebration

MOVE – The Ultimate Dance Competition

2009 COMPETITIONS:

Pick the Stars Dance Competition

Candance Competition

All Out Dance

2008 COMPETITIONS:

Superstar Dance Competition

Pick the Stars Dance Competition

Kick It Up Dance Competition

2007 COMPETITIONS:

Jump, Shout, Boogie

Champions Dance

Showbiz Talent Competition

2006 COMPETITIONS:

Dance FX

Canadian Dance Rage

Pick the Stars Dance Competition

2005 COMPETITIONS:

Dance FX

FlashDance Competition

Pick the Stars Dance Competition